התחדשות עירונית ופרויקט הרכבת הקלה בראשון לציון

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

התחדשות עירונית ופרויקט הרכבת הקלה בראשון לציון

ראשון לציון מקדמת התחדשות עירונית על מנת  לשפר איכות החיים של התושבים, לחזק את המבנים הישנים מפני רעידות אדמה .
במרכז העיר אין קרקע זמינה לבנייה רוויה, כך שהתחדשות עירונית היא הכלי היעיל ביותר לניצול הקרקע.

ההתחדשות העירונית מתבצעת בתוך אזורים בנויים ותיקים (מתחת ל1980), המשמשים בעיקר למגורים.

כמו כן ההתחדשות העירונית מקדמת גם את התפתחותה של ראשון לציון מבחינת מקומות עבודה ובניית שטחי מסחר.

תכנית המתאר העירונית רצ/2030, שהיא למעשה תכנון הפיתוח והבינוי של העירייה עד ל2030,  מגדירה את האזורים להתחדשות עירונית בעיר. שטחי מסחר ותעסוקה יצמחו ביותר מ-140 אחוזים וכמובן  על מנת להקל על התנועה בין שכונותיה המזרחיות של העיר למערביות, מוכנה העירייה לקחת על עצמה לנהל ולהשיג מימון להקמת רכבת קלה.

כחלק מהתחדשות והרצון לשפר את מראה העיר הוגדרו שלושה סוגי התחדשות:

  1.  שיפוץ חזיתות- מבנים ששופצו רק החזיתות וחדרי המדרגות והלובי- לצורך עבודות השיפוץ, מעמידה העירייה מערכת הלוואות וסיוע.
  2. עיבוי וחיזוק – תמ"א 38- מטרת הפרויקט  לחזק את הבניין מפני רעידות אדמה. הפרויקט מתבצע באמצעות חיזוק ועיבוי על גבי המבנה הקיים והרחבתו או על ידי הריסת המבנה הקיים ובנייתו מחדש.
  3. פינוי בינוי- פינוי בינוי הינו הליך של הריסת מבנים ישנים ובניית בניינים חדשים, איכותיים ומודרניים תחתיהם, פינוי בינוי מהווה פתרון למחסור בשטחים למגורים, להזדקנות אזורים ומבנים ​ומאפשר יצירת עתודות למגורים תוך שמירה על שטחים פתוחים ואספקת שירותים ציבורי​ים נאותים.

להלן פרטים  על חלק מהתוכניות שיצאו כבר לדרך:

בינוי-פינוי-בינוי רמת אליהו

במסגרתה כ-2600 יחידות דיור יפונו ויהרסו, 4900 יחידות דיור יבנו בשכונה ויחידות דיור נוספות ייבנו בשכונות נחלת יהודה מערב, נחלת יהודה עילית, שכונות נרקיסים ונוריות על שטח מחנה צריפין המתפנה, וכן במתחם ה-1,000 במערב העיר
כ-500 יחידות דיור נוספות בשכונה יעברו חיזוק והתחדשות במסגרת עיבוי-בינוי. התכנית כוללת גם מערך תנועה חדש לשכונה, אשר מטרתו לשפר את המערכת התנועתית בשכונה ולקשור אותה לכבישים העירוניים והבין עירוניים. בנוסף, כוללת התכנית התחדשות של המרחב הציבורי, תוספת של פארקים, הקמת קמפוס מבני ציבור  בשדרה מרכזית ועוד.

מתחם ה-1,000– התוכנית כוללת 1.7 מיליון מ"ר תעסוקה ו-5,500 יחידות דיור.

מתחם ה-1,000 הינו שטח של אלף דונם במערב העיר ממערב לנתיבי איילון.

כמחצית מהשטח בבעלות העירייה ולכן העירייה משווקת שטחים בבעלותה .

במתחם האלף צפויים להיקלט אלפי עובדים.

המתחם מהווה את עתודת הקרקע המשמעותית ביותר לפיתוח העיר, הנהנה מיתרון מיקום מובהק בהיותו סמוך לתחנת רכבת משה דיין על קו תל אביב אשדוד, לקווי רכבת קלה עתידיים, נגישות לכבישים ארציים (20 ו – 431 המגיע ישירות למתחם), בסמיכות לשני צירי הרוחב העיקריים של ראשל"צ – שדרות משה דיין / רחבעם זאבי ושדרות רבין, וכן בשל קרבתו לחוף הים.

הרכבת הקלה:

עיריית ראשון לציון היא הרשות היחידה בישראל שהוסמכה ע"י משרד התחבורה להקים בעצמה את הקו שיחצה את העיר וזאת כדי להקדים את לוח הזמנים.

בתוכנית החדשה נועדה על מנת שהתושבים בעיר ייהנו מגודלה ויתרונותיה האדירים של ראשון לציון ולכן מתייחסים להיבט ההנגשה של העיר ע"י הקמת רכבת הקלה – "הקו החום" .

הרכבת הקלה עתידה לחבר את חלקי העיר ויוצרת רצף עירוני ממזרח למערב עם שימושים מעורבים, דיור, מסחר, תעסוקה וכמובן גישה נוחה לים. ומהצד השני הגעה לשדה התעופה.

הקו מתחיל במערב העיר ראשון לציון במתחם הקניות במערב העיר, עובר דרך מתחם המגורים והתעסוקה החדש המתוכנן במערב העיר וממשיך מזרחה, דרך מרכז העיר ראשון לציון.

הקו מתוכנן לעבור בשטח מחנה צריפין אשר התפנה לטובת אזורי מגורים ותעסוקה ומקשר למתחם המרכז הרפואי ע"ש יצחק שמיר. המשך הקו לכיוון מזרח דרך מרכז העיר החדש המתוכנן בבאר יעקב לעיר רמלה, מתחנת הרכבת ברמלה הקו ממשיך למרכז העיר לוד, ויגיע גם עד לשדה התעופה.

הקו החום כולל 44 תחנות. הוא חלק מרשת מטרופולינית בגוש דן, הכוללת גם את הקו האדום, הירוק והסגול. הצפי לסיום העבודות על הקו החום הוא 2024 (משוער).

בהמשך מדברים על הקמת קו מטרו תת קרקעי הצפוי להגיע לראשון לציון. קו המטרו הראשון, שיהיה באורך של כ-73 קילומטרים, ינוע בציר צפון-דרום, וישרת את רעננה, הרצליה, רמת השרון, כפר סבא, הוד השרון, תל אביב, בת ים, חולון, ראשון לציון, נס ציונה, רחובות, באר יעקב, רמלה ולוד, וכן אזורי פיתוח עתידיים, בהם תע"ש השרון, צומת גלילות, חולון וצריפין.

השאר תגובה

הרשם לניוזלטר שלנו

בלחיצה הרשמה אני מסכים לקבל עדכונים למייל

התחל שיחה
1
היי, במה נוכל לעזור?
היי, במה נוכל לעזור?